FAQ

Časté otázky

Vyšetrenie zahŕňa rozhovor s pacientom o predošlých ochoreniach, fyzikálne vyšetrenie a odber krvi, nutný na potvrdenie HIV negativity a dobrej obličkovej funkcie. Tieto parametre, zvyčajne rozšírené aj o základné ďalšie biochemické parametre sa následne kontrolujú pravidelne každých 6 mesiacov. Poučenie zahŕňa spôsoby prenosu HIV a zdôraznenie aj iných podobne prenosných ochorení. Pokiaľ po zhodnotení rizík osoba požaduje PrEP, nie sú nutné žiadne špeciálne schvaľovania, dokladovania alebo zaznamenávania rizík. PrEP je dokonca plne hradený, aj lieky, 2 zdravotnými poisťovňami z verejného zdravotného poistenia.

Väčšina pacientov neužíva PrEP pravidelne, sú presne stanovené pravidlá ako prerušiť, znova začať užívanie liekov. Nikde to nie je nutné hlásiť ani prísne evidovať. Predpisovať je možné 90 tabliet na 90 dní.

PrEP by nemal používať niekto, kto už má HIV.

Ak si počas štyroch týždňov podstúpil nejaké riziko HIV, je dobré urobiť si test o štyri týždne. V prípade, že si si robil test pred 4 týždňami – nemusel ti ešte detekovať nedávnu infekciu HIV. Ak sa však test ukáže ako HIV reaktívny, alebo pozitívny, prestaň užívať PrEP a okamžite vyhľadaj radu a podporu na klinikách pre liečbu HIV/AIDS – alebo nám napíš a mi ti s tým pomôžeme ako ďalej.

Ak si nedávno po riziku HIV pociťovali príznaky podobné chrípke, potom je dôležité  nezačať PrEP . Príznaky môžu byť nedávnej infekcie HIV a mal by si vyhľadať podporu a radu na klinikách pre liečbu HIV/AIDS – alebo nám napíš a mi ti s tým pomôžeme ako ďalej.

Ak si sexuálne aktívny, platia rovnaké pokyny pre skríning HIV a STI bez ohľadu na to, či používaš PrEP alebo nie. Okrem toho je vhodné každý rok absolvovať krvný test na kontrolu obličiek.

Okrem HIV testu a štandardného STI skríningu sú jedinými dodatočnými testami, ktoré sú potrebné na klinike pred začatím PrEP, testy funkcie obličiek a test na hepatitídu B. Je to potrebné, pretože lieky PrEP sú aktívne aj proti Hep B. ak máš Hep B, môžeš stále používať PrEP, ale budeš potrebovať radu, ako to urobiť najbezpečnejšie – takže to prekonzultuj so špecialistom.

Veľmi malý počet ľudí má problémy s obličkami, keď používajú PrEP. Testy funkcie obličiek zistia akékoľvek problémy s tvojimi obličkami a pomôžu ti so zdravotníckym pracovníkom vyriešiť, či by si mal používať PrEP alebo pre teba nie je vhodný.

Väčšina ľudí, ktorí začínajú s PrEP, ho neužívajú neustále.

Mnohí z nás sa dajú na PrEP a potom ho opäť prestanú brať (čiže ho prerušia) a potom opäť začnú. To sa môže meniť podľa toho, či teraz chcem riešiť sex, alebo naň nemám chuť/náladu, alebo si jednoducho chcem dať pauzu /detox/

Začať a znova prestať je pomerne jednoduché, ale je dôležité, aby si to urobil správne.

Ak chceš prerušiť PrEP

Ak si na on-demand – pokračuj v užívaní PrEP ďalšie dva dni bez sexu (takže ak si mal naposledy sex v sobotu, užívaj PrEP v nedeľu a pondelok). Potom je bezpečné ho prerušiť/zastaviť. Pre všetkých ostatných pokračujte v užívaní PrEP sedem dní bez sexu. Potom je bezpečné to prerušiť/zastaviť.

Ak chceš reštartovať(navrátiť) PrEP

Ak si od ukončenia PrEP nemal sex, potom môžeš PrEP reštartovať tak, ako zvyčajne. Čiže ak si na forme on-demand a chceš mať sex ihneď, môžeš užiť DVOJNÁSOBKOVÚ dávku PrEP (tj dve tablety) 2 až 24 hodín PRED sexom. Potom môžeš pokračovať buď s denným dávkovaním alebo s PrEP on-demand. Je naozaj dôležité užívať lieky PO sexe! (v prípade on-demand, v dennej forme, samozrejme každý deň).

Pre všetkých ostatných – užívaj dennú dávku PrEP počas siedmich dní PRED začatím sexu. Potom môžeš pokračovať v DENNOM užívaní.

Ak si mal sex OD ukončenia PrEP a tento sex zahŕňal možnú expozíciu HIV, dôrazne sa odporúča urobiť si HIV test PRED opätovným spustením PrEP.

PrEP neinteraguje s väčšinou iných liekov.

Neinteraguje s alkoholom ani drogami. Môžu ho užívať ľudia užívajúci hormonálnu antikoncepciu a väčšinu voľnopredajných liekov. PrEP je bezpečný pre trans ľudí užívajúcich hormóny.

Tenofovir-dizoproxilfumarát (jedno z liečiv a jej generických formuláciách) môže interagovať s inými liekmi spojenými s problémami s obličkami. Ak máš dlhodobé zdravotné problémy alebo užívaš iné lieky, dôrazne ti odporúčame, aby ste sa pred začatím PrEP porozprávali so svojím lekárom.

Väčšina ľudí, ktorí užívajú PrEP, nemá žiadne vedľajšie účinky.

Všetky lieky však môžu mať vedľajšie účinky a tie, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u ľudí užívajúcich PrEP, nemajú tendenciu trvať dlho.

Štúdie ukazujú, že menej ako jeden z desiatich ľudí hlási krátkodobé vedľajšie účinky. Tieto môžu zahŕňať nevoľnosť, bolesť žalúdka, závraty a bolesť hlavy. Tie bývajú najčastejšie v prvom mesiaci používania PrEP. U väčšiny ľudí, ktorí pociťujú tieto vedľajšie účinky, trvajú niekoľko dní a takmer vždy prestanú do jedného mesiaca.

Ak používaš PrEP a pociťuješ nepríjemné vedľajšie účinky, kontaktuj sa so svojím lekárom na PrEP.

Použitie PrEP môže viesť k veľmi malému zníženiu tvrdosti kostí. Toto nebude mať vplyv na ľudí s normálnou hustotou kostí pred použitím PrEP. Strata hustoty kostí sa pri pokračujúcom používaní PrEP nezhoršuje a hustota sa po ukončení PrEP vráti do normálu.

Niektorí ľudia sa rozhodnú zmeniť spôsob používania PrEP, aby znížili veľmi malé šance na vedľajšie účinky. Napríklad, keď je to možné – prejsť z denného dávkovania na nedenné dávkovanie, alebo užívať PrEP len v čase známeho rizika (napr. pri odchode na dovolenku). To, že vedľajšie účinky sú nezvyčajné, neznamená, že sú nedôležité.

PrEP nezabráni tehotenstvu, preto je dôležité zvážiť iné možnosti, ktoré pomôžu zabrániť tehotenstvu počas používania PrEP.

PrEP je bezpečné používať s hormonálnou antikoncepciou pri pokuse o otehotnenie a počas tehotenstva. PrEP sa môže bezpečne používať aj počas tehotenstva.

PrEP zabraňuje HIV, ale nezabraňuje iným pohlavne prenosným infekciám.